GPU Nvidia Ampere A16 64GB GDDR6 512bit PCIe4.0x16 FHFL 250W D1P1T
Manufacturer: NVidia
PN: D1P1T
Model: PG171
Warranty: 12 months with the possibility of extension
Technical parameters:
- GPU core clock frequency - 1312MHz
- Maximum GPU core clock frequency - 1755MHz
- RAM memory size - 64GB GDDR6
- RAM clock frequency - 1563MHz
- RAM memory bandwidth - 800.4GB/s
- Memory data bus - 512bit
- Cooling type - PASSIVE - AIR COOLED
- PCI-E generation - 4.0 x16
- GPU format - FHFL
- CUDA Version - 8.6
- Cuda core count - 5120
- Single precision performance - 17.97TFLOPS
- Double-Precision performance - 561.6GFLOPS
- TDP - 250W
- Power connector - 8-PIN
available for lease
The posted photo is for illustrative purposes and may not always accurately reflect the product offered.
Specifications
| Hersteller | |
|---|---|
| Kompatibel mit | PowerEdge R7715, PowerEdge R7715 12x3.5", PowerEdge R7715 16x2.5", PowerEdge R7715 16xE3.S, PowerEdge R7715 24x2.5", PowerEdge R7715 32xE3.S, PowerEdge R7715 40xE3.S, PowerEdge R7715 8x2.5", PowerEdge R7715 8xE3.S |
| Condition | Refurbished |
| Purpose | |
| Cuda core count | 5120 |
| Amount of TENSOR cores | 160 |
| GPU core clock frequency | 1.312 GHz |
| Maximum GPU core clock frequency | 1.755 GHz |
| RAM clock frequency | 1.563 GHz |
| TDP | 250 W |
| RAM memory bandwidth | 800400 MT/s |
| Single precision performance | 18,401.28 GFLOPS |
| Double-Precision performance | 561.6 GFLOPS |
| Weight | 2 kg |
| Memory data bus | 512 bit |
| Product type | Graphic card |
| PCI-E bus width | |
| CUDA Version | 8.6 |
| RAM memory generation | |
| Power connector | |
| Port type | |
| Cooling type | |
| PCI-E generation | |
| GPU format | |
| Architektura GPU |
Reviews
Write Your Own Review

