Processor AMD EPYC 7551P 32-core 2GHz 64MB 180W PS755PBDVIHAF
Manufacturer: AMD
PN: PS755PBDVIHAF
Warranty: 12 months with the possibility of extension
Technical parameters:
- Core Count - 32
- Number of threads - 64
- Base clock frequency - 2GHz
- Turbo clock frequency - 3GHz
- Cache - 64MB
- Lithography - 14nm
- TDP - 180W
- Socket - LGA4094
- Scalability - 1S
- Maximum RAM size - 2TB
- Maximum RAM frequency - 2666MHz
- Number of PCI Express lines - 128
- PCI Express Version - 3.0
Benchmark performance:
- PassMark Average - 25933
- Geekbench 3/5 Multi-Core - 66755
- Geekbench 3/5 Single-Core - 3528
- SPEC CPU®2017 Integer Rate - 147
Attention!
Processors may have a Vendor Lock (they only work in servers from a given manufacturer). Please pay close attention to the Vendor Lock parametr in the offer description.
The image provided is for illustrative purposes only and may not always accurately reflect the product offered.
Specifications
| Hersteller | |
|---|---|
| Marke | |
| Kompatibel mit | PowerEdge R6415, PowerEdge R6415 10x2.5", PowerEdge R6415 10x2.5" (NVMe), PowerEdge R6415 4x3.5", PowerEdge R6415 8x2.5" |
| Condition | Refurbished |
| Core Count | 32 |
| Number of threads | 64 |
| Number of PCI Express lines | 128 |
| PassMark Average | 25933 |
| Geekbench 3/5 Multi-Core | 66755 |
| SPEC CPU®2017 Integer Rate | 147 |
| Cinebench R15 | 3838 |
| Geekbench 3/5 Single-Core | 3528 |
| Cache | 64 MB |
| Maximum RAM size | 2000 GB |
| Base clock frequency | 2 GHz |
| Turbo clock frequency | 3 GHz |
| Lithography | 14 nm |
| TDP | 180 W |
| Weight | 0.2 kg |
| Product type | Processor |
| PCI Express Version | |
| Socket | |
| Scalability | |
| Maximum RAM frequency |
Reviews
Write Your Own Review

