Processor AMD EPYC 7713 DELL ONLY 64-core 2GHz 256MB 225W 100-000000344-DELL
Manufacturer: AMD
PN: 100-000000344-DELL
Warranty: 12 months with the possibility of extension
Technical parameters:
- Core Count - 64
- Number of threads - 128
- Base clock frequency - 2GHz
- Turbo clock frequency - 3.67GHz
- Cache - 256MB
- Lithography - 7nm
- TDP - 225W
- Socket - SP3
- Scalability - 2S
- Maximum RAM frequency - 3200MHz
- Number of PCI Express lines - 128
- PCI Express Version - 4.0
- Vendor Lock - Dell
Benchmark performance:
available for lease
Attention!
Processors may have a Vendor Lock (they only work in servers from a given manufacturer). Please pay close attention to the Vendor Lock parametr in the offer description.
The image provided is for illustrative purposes only and may not always accurately reflect the product offered.
Specifications
| Hersteller | |
|---|---|
| Marke | |
| Kompatibel mit | EPYC 7713 |
| Condition | Refurbished |
| Core Count | 64 |
| Number of threads | 128 |
| Number of PCI Express lines | 128 |
| Cache | 256 MB |
| Base clock frequency | 2 GHz |
| Turbo clock frequency | 3.67 GHz |
| Lithography | 7 nm |
| TDP | 225 W |
| Weight | 0.2 kg |
| Product type | Processor |
| PCI Express Version | |
| Socket | |
| Scalability | |
| Number of memory channels | 8 |
| Vendor Lock | Dell |
| Zastosowanie | |
| Maximum RAM frequency |
Reviews
Write Your Own Review

