Processor Dell EPYC 7402 DELL ONLY 24-core 2.8GHz 128MB 180W 100-000000046-DELL
Manufacturer: AMD
PN: 100-000000046-DELL
Warranty: 12 months with the possibility of extension
Technical parameters:
- Core Count - 24
- Number of threads - 48
- Base clock frequency - 2.8GHz
- Turbo clock frequency - 3.35GHz
- Cache - 128MB
- Lithography - 7nm
- TDP - 180W
- Socket - LGA4094
- Scalability - 2S
- Maximum RAM size - 4TB
- Maximum RAM frequency - 3200MHz
- Number of PCI Express lines - 128
- PCI Express Version - 4.0
- Vendor Lock - Dell
Benchmark performance:
- PassMark Average - 45684
- SPEC CPU®2017 Integer Rate - 169
Attention!
Processors may have a Vendor Lock (they only work in servers from a given manufacturer). Please pay close attention to the Vendor Lock parametr in the offer description.
The image provided is for illustrative purposes only and may not always accurately reflect the product offered.
Specifications
| Hersteller | |
|---|---|
| Condition | Refurbished |
| Core Count | 24 |
| Number of threads | 48 |
| Number of PCI Express lines | 128 |
| PassMark Average | 45684 |
| SPEC CPU®2017 Integer Rate | 169 |
| Cache | 128 MB |
| Maximum RAM size | 4000 GB |
| Base clock frequency | 2.8 GHz |
| Turbo clock frequency | 3.35 GHz |
| Lithography | 7 nm |
| TDP | 180 W |
| Weight | 0.2 kg |
| Product type | Processor |
| PCI Express Version | |
| Socket | |
| Scalability | |
| Processor family | |
| Vendor Lock | Dell |
| Maximum RAM frequency |
Reviews
Write Your Own Review

