Server Dell PowerEdge R650xs 4x3.5" mit 2x Silver 4309Y, 64GB RAM-Speicher, BOSS-S1, 4x 10TB 7.2k SAS 12G 3.5", 4x10GbE SFP+, 2x Netzteil, Montageschienen, iDRAC 9
Hersteller: Dell
PN: R650xs-4x3.5-2x4309Y-64GB-H755-V01
Loading...
Lieferzeit wird berechnet...Auf Lager: 4
Garantie: 36 Monate mit Erweiterungsoption
Dieses Set enthält:
- 1x Dell PowerEdge R650xs 4x3.5" Server-Plattform
- 2x Intel Xeon Silver 4309Y 8-core 2.8GHz 12MB 105W SRKXS CPU
- 4x RAM-Speicher 16GB 2666MHz DDR4 RDIMM
- 2x Festplatte Dell 480GB SSD SATA 6G M.2 2280 RI
- 4x Festplatte 10TB 7.2k SAS 12G 3.5"
- 4x 3.5" Festplatte Festplattenfach
- 1x Dell H755 RAID-Controller Front PERC
- 1x BOSS-S1 Karte
- 1x Netzwerkkarte Dell Qlogic QL41154 4x10GbE SFP+ OCP 3.0
- 1x Abdeckung
- 2x Dell 1800W F2R Reverse Flow 100-240V AC 80+ Platinum Netzteil
- 1x Montageschienen Set
Beschreibung
Technical information about the R650xs server model line
- Server height: 1U
- Server depth: 67.7 cm
- Server weight: 17 kg
- Chassis types: 10x2.5", 8x2.5"
- Number of processors: maximum 2x 3rd Generation Intel Xeon Scalable processors (1 or 2 processors supported)
- Maximum number of processor cores: 2x 32-core / 64-thread, total 64-core / 128-thread
- Number of RAM banks: 16 DDR4
- Maximum RAM size: 8x64GB DDR4 RDIMM total 512GB / 16x64GB DDR4 RDIMM total 1024GB
- Number of drive bays: 10x2.5", 8x2.5"
- Motherboard chipset: Intel C620
- Number of USB ports: 3 (1x front, 1x rear, 1x internal)
- Number of PCI-E slots: up to 3x PCIe Gen4
- Maximum number of power supplies: 2
- Supported power supplies: 800W, 1100W, 1400W
- Remote management: iDRAC 9
- Supported internal RAID controllers: HBA355i, HBA355E, H345, H355, H745, H755, H755N, H840, S150
Optional accessories for the R650xs server
The server can be further equipped with optional accessories:
- Cable organizer
- Empty hard drive bays
- Front panel / bezel
- Power cables
- PCI-E expansion cards
All additional accessories can be found in our offer.
Together with the server it is possible to purchase the operating system
- Windows Server Standard
- Windows Server Essentials
- Windows Server Data Center
- VMWare (ESXi, vSphere, vSAN)
- Other software such as SQL Server
When you buy this server from Hardware Direct, you can rest assured that:
- The server is thoroughly tested, 100% operational and ready for long-term use
- The server is restored to factory settings and updated to the latest firmware versions
- You are buying from an official Dell partner with professional server hardware service
- The server is sold with a premium Next Business Day service contract for fast replacement in case of failure
ATTENTION!
Photos are for reference only; some elements of the server configuration such as risers may differ from those shown in the photos.
Technische Daten
| Hersteller | |
|---|---|
| Kompatibel mit | PowerEdge R650xs 4x3.5" |
| Artikelzustand | Generalüberholt |
| Anzahl Anschlüsse – 10GbE SFP+ | 4 |
| Gesamtleistung Netzteile | 3600 W |
| Prozessor-Taktfrequenz | 2.8 GHz |
| Anzahl installierte Prozessoren | 2 |
| Anzahl Threads | 32 |
| Prozessor-Turbo-Taktfrequenz | 3.6 GHz |
| TDP-Prozessor | 105 W |
| Anzahl installierte Netzteile | 2 |
| Netzteil-Einzelleistung | 1800 W |
| Gehäusetyp | |
| Anzahl Cores | |
| Maximale Anzahl von Prozessoren | |
| RAM-Speicherkapazität |
Bewertungen
Schreiben Sie eine Bewertung

